.1. Mája 14/460,013 13 Rajecké Teplice, Slovakia
+421 41 5555 333
recepcia@hoteldiplomat.sk
Atrakcie & Pamiatky
Home > Atrakcie & Pamiatky
Atrakcie & Pamiatky
Lietavský hrad

Na východnom okraji Strážovských vrchov sa vypínajú zrúcaniny hradu Lietava. Patrí k najrozsiahlejším a najnavštevovanejším zrúcaninám na Slovensku. Táto mohutná stredoveká pevnosť zohrala v dejinách severozápadného Slovenska dôležitú úlohu. V stredoveku hrad považovali za nedobytný a pod jeho panstvo patrilo široké okolie Rajeckej kotliny. Hrad vznikol začiatkom 14. storočia a jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr patril rôznym šľachtickým rodom. Po vymretí Thurzovcov začal od 17. storočia pustnúť a postupne sa premenil na rumovisko.

Návšteva hradného vrchu ponúka atraktívny výhľad do širokého okolia. Na zrúcaninu hradu možno vystúpiť po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná za 30 minút, alebo po modrej značke z obce Lietava za 45 minút. Z Rajeckých Teplíc vedie turistický chodník po zelenej značke – dĺžka trasy cca 2,5 hod.

Vzdialenosť je cca 12 km.

Slovenský drevený betlehém v Rajeckej Lesnej

Unikátne dielo majstra Jozefa Pekaru, rodáka z Rajeckých Teplíc. Dielo veľkosťou dĺžky 8,5 metrov a široké 3 metre je jedným z najväčších vyrezávaných betlehemov v Európe. Majster nádherne vyrezal do lipového dreva celé Slovensko, zobrazil symbolizujúci život, kultúru, remeslá a spôsob života slovenského národa. Všetky postavy sa pohybujú, pracujú a aj zabávajú.

Frivaldská kalvária Rajecká Lesná

Frivaldská kalvária zahŕňa 14 malých kaplniek – zastavení posledného utrpenia Ježiša – pri ceste širokým chodníkom na kopec Kalvária. Na vrchu sa týči Kostol Nanebovstúpenia Pána a pred ním kríž Ježišovho ukrižovania. Spod Kalvárie vyteká voda, o ktorej miestni tvrdia, že je zázračná.

Vzdialenosť je cca 12 km.

Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej

Kostol narodenia Panny Márie predstavuje významné pútnické miesto severozápadného Slovenska. Neogotický farský rímsko-katolícky kostol pochádza z roku 1866, aj keď jeho pôvod siaha až do začiatku 14. storočia. Z tohto obdobia sa zachovalo len presbytérium s relatívne zachovalými zvyškami gotických fresiek, ktoré lemujú aj celé presbytérium zaniknutého kostola, ktorý bol zasvätený MÁRII KRÁĽOVNEJ ANJELOV (zbúraný v roku 1866). 7. septembra 2002 získal Kostol narodenia Panny Márie status „Basilica Minor“, a to vďaka dlhotrvajúcej tradícii uctievania Matky Ježišovej pútnikmi z celého Slovenska.

Vzdialenosť je cca 12 km.

Čičmany

Táto obec je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície.

Expozíciu v Radenovom dome v Čičmanoch sprístupňuje Považské múzeum v Žiline. Obsahom výstavy je život čičmianskeho ľudu, teda všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti (zamestnania – poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, salašníctvo), obživa (zberné a koristné hospodárstvo a strava), tiež zvyky životného cyklu (narodenie dieťaťa, svadba, pohreb), čičmianska architektúra a rovnako aj ukážky odevov a textilu.

Považské múzeum v roku 1986 zakúpilo dom č. 42, zabezpečilo jeho pamiatkovú obnovu a muzeálne využitie. V ňom nainštalovaná expozícia predstavuje bývanie v Čičmanoch zo začiatku 20. storočia. Ako zaujímavosť možno uviesť, že dom bol do 80. rokov ešte obývaný.

Vzdialenosť je cca 27 km.

Bojnice

Bojnická zoologická záhrada je najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Jej rozloha je 41 ha a zo slovenských zoo je tu umiestnený najväčší počet zvierat – 390 druhov (2 630 jedincov). Medzi najzaujímavejšie expozície patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium.

Klenotom Bojníc je „rozprávkový” Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším  zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Zámok postavili na travertínovej kope, na ktorej v 11. storočí stál stredoveký hrad. V minulosti ho vlastnili najslávnejšie šľachtické rody. Nakrúcala sa tu napríklad Princezná Fantaghiro. K najväčším unikátom a najcennejším dielam patrí neskorogotický súbor obrazov – tzv. Bojnický oltár. Súčasťou prehliadky zámku je návšteva kvapľovej jaskyne pod zámkom, s ktorou je prepojená 26 m hlboká hradná studňa. Ďalším lákadlom bezprostredného okolia zámku sú predstavenia skupiny historického šermu Bojník a stála scéna sokoliarov Aquila.

Dejiny kúpeľného mesta Bojnice sú spojené s teplými sírnatými prameňmi, ktoré boli známe už v stredoveku. Teplé liečivé pramene vytvárajú ideálne podmienky na kúpeľnú liečbu nervových chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva.

Vzdialenosť je cca 51 km.

Hrad Strečno

Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh ako symbol feudálnej moci na strednom Považí, v minulosti najbezpečnejšia pevnosť Považia. Najstarší hrad mal rozlohu iba 18×22 m. Tvorila ho neveľká obytná budova, cisterna a dominantná veža so strážnou a obrannou funkciou – tzv. bergfrit. Hrad bol počas stáročí rozširovaný a viackrát prestavaný do svojej najväčšej rozlohy v 17. storočí, kedy dosiahol úroveň najlepšie opevneného hradu na strednom Považí. K hradu Strečno sa najviac viaže osobný príbeh Žofie Bosniakovej. Je to predovšetkým príbeh lásky k manželovi, k Bohu a k chudobným. Na hrade je expozícia dejín, kde vo vitrínach sú vystavené archeologické nálezy, ktoré sa získali počas výskumu.

Plte na váhu

Strečnianska úžina bola v minulosti postrachom pltníkov a poslednou komplikáciou pri ich plavbe do Dunaja a ďalej do Čierneho mora. Z povestí sú mnohým známe skaly Margita a Besná. Kde presne na pltníkov striehli a čo sa s nimi nakoniec stalo, sa návštevníci Strečna dozvedia na 7 kilometrovej plavbe z pltiska Bariérová.
Sprievodcami na zábavnej plavbe budú pltníci v krojoch, ktorí vás počas hodinového splavu zoznámia s množstvom kultúrnych, historických a prírodných zaujímavostí najznámejšieho pltníckeho úseku. Vzdialenosť je cca 30 km.

Lesná železnica Vychylovka

Úzkorozchodná historická lesná železnica vo Vychylovke na Kysuciach na severozápade Slovenska premávajúca na kysucko-oravskom pomedzí je technickou pamiatkou svetového významu.

Strmý sklon a výškový rozdiel 217 m prekonáva železnica pomocou úvratí. Vznikla v roku 1926 spojením do tej doby samostatných lesných železničných tratí – Kysuckej z Oščadnice do Chmúry a Oravskej z Lokce do Erdútky vybudovaním spojovacej železnice Chmúra – Erdútka.

Obe železnice, ktorých rozchod bol 760 mm, boli vybudované v rokoch 1915 až 1918 a boli určené na odvoz dreva. Dĺžka pôvodnej trate dosahovala 61 km, s odbočkami mala železnica dĺžku vyše 110 km. Železnica premávala do roku 1971, ďalší rok bola okrem 8 km dlhého úvraťového úseku demontovaná.

Úsek z osady Kubátkovia po 1. úvrať o dĺžke 3,4 km prevádzkovaný od roku 1994, sa využíva ako vyhľadávaná turistická atrakcia.

Vzdialenosť je cca 57 km.

Múzeum Kysuckej dediny

Národopisná expozícia v prírode prezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia, ktorý bol charakteristický pre kysucký región. Hlavným dôvodom vybudovania Múzea kysuckej dediny bola záchrana vzácnych objektov ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali byť výstavbou vodného diela Nová Bystrica zatopené. Postupne sa do MKD premiestňovali obytné a hospodárske budovy, technické a sakrálne stavby z viacerých kysuckých obcí. So skúšobnou prevádzkou sa začalo v roku 1981.

V skanzene sú zachované aj stavby in situ – sezónne obydlia pre pastierov, tzv. cholvárky. Centrum dediny tvorí  Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou, krčma z obce Korňa a najstarší obytný dom z roku 1806 z Oščadnice. Expozícia je pre návštevníkov zaujímavá svojim tichým prostredím, rozľahlým areálom a krásnou okolitou prírodou.

Počas sezóny (máj – október) múzeum pripravuje pre návštevníkov každú nedeľu kultúrne podujatia s bohatým programom, realizuje prezentáciu múzea ako živej dediny a to chovom hospodárskych zvierat, pestovaním poľnohospodárskych plodín a živou kuchyňou jedál z minulých rokov, z dôb starých mám.

Vzdialenosť je cca 63 km.

Terchová

Terchová  má rôzne prívlastky. Pre turistov a cestovateľov je jedinečná, pre básnika je čarokrásna, pre maliara plná farieb… Aký prívlastok jej dáte vy? Navštívte kraj, kde sa narodil známy zbojník Jánošík a hlavný knihár cisárovnej Márie Terézie Adam František Kollár.
Objavte 280 kilometrov turistických a cyklistických trás. Lanovkou sa vyvezte do výšky 1400 m n. m. a či sa už v zime alebo na jar spustíte do doliny na lyžiach, alebo v lete prejdete hrebeňom Malej Fatry, dáte všetkým cestovateľom, básnikom a maliarom za pravdu, že Terchová Vám jednoducho zostane v srdci.

Nehmotnou pamiatkou UNESCO je Terchovská muzika –  “nebeská” archaická ľudová hudba vyskytujúca sa v Terchovej a okolitých obciach. Typický je pre ňu výrazný viachlasný spev všetkých muzikantov. Terchovská muzika pôvodne úzko súvisela s tancom, preto je jej hudobný štýl temperamentný. Presný vznik Terchovskej muziky ako ľudového prejavu nepoznáme, pretože sa prirodzene dedí ústnym podaním z generácie na generáciu.

Vzdialenosť je cca 39 km.

Múzeum slovenskej dediny

Je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku nachádzajúce sa v lokalite Jahodnícke háje v juhovýchodnej časti Martina. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia.

Do súčasnosti sa zrealizovali regionálne celky Oravy, Liptova,Kysúc – Podjavorníkov a Turca. V areáli múzea sa nateraz nachádza 129 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb. K najpozoruhodnejším stavbám patrí zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748, olejáreň z Oravského Veselého, krčma z Oravskej Polhory z roku 1811, rímsko-katolícky drevený kostolík z Rudna pochádzajúci z roku 1792, filagória zo Slovenského Pravna, či voziareň z Moškovca, škola z Petrovíc, usadlosť z Vavrišova a mnoho iných.

Od roku 1991 sa v areáli konajú programové podujatia s ukážkami tradičnej ľudovej výroby, remesiel, zvykoslovia a folklóru. Termíny a zameranie podujatí vychádzajú z kalendárneho a rodinného obyčajového cyklu a folklórnych tradícií jednotlivých regiónov severozápadného Slovenska. Sú to napríklad Už sa fašiang kráti, Veľká noc na dedine, Stavanie májov (v súčasnosti Láska, bože, láska), Detská nedeľa, Anna bál, Michalský jarmok, Vianoce na dedine.

Múzeum o.i. ponúka aj možnosť občerstvenia a zakúpenia ľudovo-umeleckých výrobkov v špecializovanej predajni.

Vzdialenosť je cca 47 km.

x

I agree that Wellness Hotel Diplomat has collected and used my email to send information.

Súhlasím s tým, aby Wellness Hotel Diplomat, zhromažďoval a používal môj e-mail, aby mi mohol posielať informácie.

I accept / Súhlasím I decline / Nesúhlasím Privacy Center / Centrum ochrany osobných údajov Privacy Settings /Nastavenia ochrany osobných údajov