Určite ste už počuli o esenciálnych olejoch. Sú všade okolo nás. Nachádzame ich rovnako v prípravkoch dennej spotreby ako aj v citrónovej kôre, ihličí borovíc a tiež v okvetných lístkoch ruží. Sú podstatou rastliny, jej vlastnou esenciou, ktorá ju chráni, ale tiež vábi opeľovače. Z vedeckého hľadiska sú EO zmesou prírodných chemických látok, ktoré dodávajú rastlinám ich jedinečnú vôňu. Tieto chemické molekuly nazývame prchavé aromatické zlúčeniny. Mnohé štúdie preukázali ich prospešnosť na ľudský organizmus. Tradične sa využívajú 3 modely používania EO : lokálne, orálne a aromaticky. Ich účinky sú systémové, majú vplyv na celé telo alebo účinky miestne – len na oblasť, kde boli nanesené.
Ako sa prejaví ich účinok na telo, závisí od ich interakcie s hormónmi a enzýmami. Je dôležité brať do úvahy vek, zdravotný stav a lieky, ktoré klient užíva.
EO sa extrahujú z rastlín. Poznáme približne 17 500 rastlín, ktoré majú aromatický charakter a produkujú EO.
Rastliny produkujú EO len v období, kedy ich najviac potrebujú. Vieš, že ich využívajú aj na komunikáciu s inými rastlinami ?
Na svete nie sú dva EO s úplne rovnakou chémiou. Zloženie EO ovplyvňuje: región, v ktorom rastlina rastie, čas a obdobie zberu a kvalita pôdy.
Najdôležitejšou vlastnosťou EO je čistota. Použitím EO, ktorý nemá deklarovanú čistotu riskujete veľakrát až zdravotné problémy. Každý EO by mal byť testovaný napr. organolepticky, hmotnostnou spektrometriou, izotopovou analýzou atď.